Przyjmujemy codziennie od poniedziałku - piątku w godzinach 7:00 - 15:00

W miniony piątek, tj. 26.10.2018 roku na targowisku przy ul. Rynkowej  po raz trzeci został zainaugurowany cykl spotkań „Poezja na targowisku” pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Piły. O godzinie dziesiątej na targowisko wjechał wielki autobus,              z którego wysiadło 55 poetów z kraju i zagranicy tj. Niemiec, Francji, Belgii, Ukrainy, Grecji, Wietnamu i różnych zakątków Polski. W taki to sposób Piła rozpoczęła swój etap II Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej organizowanej przez Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich oraz Fundację Literacką „Jak podanie ręki”.

Oficjalnego otwarcia spotkań z poezją dokonał Prezes Spółki „Tarpil” Andrzej Garyelów, Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski oraz Prezes Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich Marek Wawrzkiewicz.

Prezydent Piotr Głowski rozpoczął część poetycką spotkania recytacją wiersza szwajcarskiego poety Manfreda Gilgiena o „poezji, która jest  tuż obok”. Następnie wystąpili: Měrana Cušcyna,  Róža Domašcyna i Dirk – Uwe Becker  z Niemiec, Aisza Cherif    z Francji,  Teodozja Zariwna z Ukrainy, Lam Quang My z Wietnamu  oraz polscy poeci Zuzanna Przeworska, Lech Lament, Janusz Wójcik,  Zbigniew Kresowaty,  Tomasz Kruczek,  Wiesława Siemaszko, Gabriela Szubstarska, Bartosz Radomski, Maria Duszka,  prezentujący publiczności swoje utwory  oraz prezes Andrzej Garyelów, który przeczytał wiersz Danuty Bartosz z antologii „Jak podanie ręki”.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1  prezentowali tytuł wiersza HERBST – NAZYMA – JESIEŃ napisany przez poetkę Měranę Cušcyna specjalnie na inaugurację spotkań na targowisku w Pile w języku niemieckim i górnołużyckim. W gronie słuchaczy byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11.

Duże wrażenie wywarł występ Agaty i Damiana Wycisło, którzy „przeczytali” fragmenty wiersza Juliana Tuwima „Strofy o późnym lecie” w języku migowym. Słuchacze byli zafascynowani ich ekspresją i mową ciała.

Po maratonie poetyckim na wszystkich gości czekał ciepły poczęstunek, tradycyjny wielkopolski ziemniak w mundurku z „gzikiem” lub śledziem w śmietanie. Po poczęstunku poeci wybrali się na spacer po targowisku. Tu również czekała na nich niespodzianka gdyż  w wielu miejscach spotkać mogli plansze z własną twórczością. Wszyscy byli zauroczeni miejscem wypoczynku gdzie w wielkim koszu zamiast kwiatów „wykwitła poezja”.

Atmosferę tego dnia doskonale oddają słowa Pani Danuty Bartosz – Kuratora II Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej  na stronie Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polski, która tak napisała o pobycie na targowisku w Pile.  … Żeby zrozumieć sens prezentacji poezji w tym miejscu, trzeba na to rozpoetyzowane miejskie targowisko przyjechać, dotknąć wyjątkowej atmosfery, zrobić sobie zdjęcie w poetyckiej galerii, przy własnym wierszu. Niecodzienna gratka i satysfakcja. To tu mieszkańcy mogą podreperować swój stan zdrowia,      a przy okazji poczytać poezję.  Październik i listopad to poetyckie miesiące na targowisku… Wszędzie na ścianach, oknach wystawowych i placach rekreacyjnych są plakaty z wierszami.    To tu, wybrzmiała poezja w różnych językach świata. To tu  Lam Quang My z Wietnamu zaśpiewał własny wiersz o tęsknocie do dalekiej rodzinnej ziemi… Warto było przyjechać do Piły  i poczuć w niej oddech przesłania międzynarodowej poezji. Słowo jest ponad barierami granic …

Po takich słowach wszelki komentarz wydaje się być zbyteczny. Można tylko dodać, że poezja (zwłaszcza ta z najwyższej półki) broni się sama…..

Ostatnim elementem spotkania na targowisku był panel dyskusyjny, który odbył się w siedzibie spółki Tarpil, a był poświęcony niestandardowym sposobom prezentacji twórczości poetyckiej i wyzwaniom jakie czekają na współczesnych twórców. W dyskusji wzięli udział między innymi p. Piotr Głowski – Prezydent Miasta Piły, p. Marek Wawrzkiewicz – Prezes Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich, p. Danuta Bartosz – Koordynator II Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej. Prowadzącym był gospodarz imprezy p. Andrzej Gabryelów – Prezes Zarządu Tarpil Sp. z o.o..

Wydarzenie „Poetycko, listopadowo, pięknie – Poezja na Targowisku Miejskim” koordynowała  i prowadziła  Maria Kopeć, członkini  Poznańskiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego, mieszkanka Piły  od 1977 roku.

Na kolejne spotkania z poezją zapraszamy w każdy czwartek zaczynając od 8 listopada.

 

?