Wiele osób nie może wyobrazić sobie jajecznicy lub sosu bez kurek, najlepiej samodzielnie zebranych w lesie. Jednak jak większość grzybów, mają one swego złego sobowtóra — lisówkę pomarańczową.Na szczęście Lasy Państwowe podały kilka wskazówek, które pomogą odróżnić oba gatunki grzybów i są to:
kurki są najczęściej koloru żółtego, a ich „nóżki” mają do 2,5 cm wysokości i zwężają się ku dołowi. Kurki w 90 proc. składają się z wody. Kurki warto stosować w przypadku walki z bakteriami, pasożytami czy wirusami. Zawarte w nich enzymy uszkadzają jaja tych pasożytów. Nie tylko wzbogacają smak wielu potraw, ale również pozytywnie wpływają na zdrowie. Grzyby zawierają bardzo dużą dawkę żelaza oraz miedzi.
lisówka pomarańczowa ma, jak sama nazwa wskazuje, ma żółto-pomarańczowy kolor. A jej blaszki pod kapeluszem są cieńsze i węższe niż u kurki. Lisówka pomarańczowa uznawana jest za grzyb niejadalny. Zawiera w sobie naturalny słodzik. Jednak spożycie tego gatunku w większych ilościach może prowadzić do problemów trawiennych. Ich objawy mogą być podobne do zatrucia gastrycznego (nudności, wymioty, niestrawności oraz biegunkę).
Źródło: Lasy Państwowe