Julian Tuwim pisał a Czesław Niemen śpiewał, że „Mimozami jesień się zaczyna…”. Na naszym targowisku jesień tradycyjnie rozpoczynamy poezją. Tą „z górnej półki”, uznanych poetów jak Jan Brzechwa czy Wisława Szymborska jak i tą, która dopiero czeka na odkrycie, tą pisaną często dla siebie, do poduszki.
Już w czwartek 21 września będziemy gościć uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pile, którzy poza recytacją wybranych wierszy będą rozdawać wiersze do poczytania później, w wolnej chwili.
W październiku przewodzić nam będą słowa Jana Kochanowskiego „Przeto siądź za stół, mój drogi sąsiedzie, Boś dawno nie bywał przy takiej biesiedzie”. Będzie to biesiada poetycko literacka połączona z biesiadą kulinarną podczas „Smaków regionu”, które odbędą się na targowisku przy ul. Rynkowej 7 października a na targowisku przy ul. Witosa/Ludowa 14 października tego roku.
Listopad to czas wspomnień, wspomnień o naszych bliskich, znajomych, sławnych poetach czy ludziach, którzy wpisali się do historii.My będziemy się starać, aby do tych wspomnień dołączyły również dawne języki, gwara czy zapomniane już zwyczaje. Wielu z nas zapewne już nie wie, że na Kaszubach czy Krajnie jeszcze nasze prababcie do ślubu szły w czarnej sukni. W dniu 9 listopada zapraszamy do wspólnego czytania wierszy: „Na straganie” Jana Brzechwy w gwarze poznańskiej oraz „Lokomotywa” Juliana Tuwima w gwarze góralskiej, kaszubskiej, poznańskiej i śląskiej.
Finałem „Poetyckiej jesieni 2023” na targowiskach będzie rozstrzygnięcie konkursu na wiersz o tym czy ryby „Śpiewały tylko na niby”, do którego już dziś zapraszamy młodzież szkół podstawowych z klas od IV do VIII. W czwartek 23 listopada zostaną wręczone nagrody dla zwycięzców oraz prezentowane prace wszystkich autorów.
Poezja na targowisku jest projektem realizowanym w ramach Poetycka jesień w Wielkopolsce. Naszym programem włączamy się do VII Międzynarodowej Konferencji poetyckiej organizowanej przez Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich i Fundację Literacką „Jak podanie ręki”.
Do naszego projektu może się przyłączyć każdy miłośnik poezji, który uważa tak jak Cyprian Kamil Norwid w wierszu
„Do Bronisława Z.”
Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
Dwie tylko: poezja i dobroć … i więcej nic …