Przyjmujemy codziennie od poniedziałku - piątku w godzinach 7:00 - 15:00

 

W czwartek 21.11.2024 roku odbył się finał poetyckiej jesieni na targowiskach miejskich w Pile. Głównym punktem spotkania było ogłoszenie wyników konkursu literackiego na wiersz „Kwiaty i zioła – na łąkach, polach, w lasach i na naszych stołach”, który był skierowany do młodzieży szkolnej z Piły. W tym roku po raz pierwszy w konkursie uczestniczyła młodzież szkół średnich.

Na konkurs wpłynęło ogółem 28 prac, z których komisja konkursowa pod przewodnictwem Pani Jadwigi Ciechackiej, wyróżniła utwory ze szkół podstawowych: Małgorzaty Tecław ze Szkoły Podstawowej nr 7 (I – miejsce), Jagody Pilarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 (II miejsce), Oskara Lipskiego ze Szkoły Podstawowej nr 6 (III miejsce ) oraz Bianki Badochy
(SP nr 6) i Jakuba Futerskiego (SP nr 1).

W kategorii szkół średnich zwyciężyła praca Anity Wieczorek z Zespołu Szkół Technicznych. Wyróżniono także prace Karoliny Dębickiej, Kamila Kosiniec oraz Mateusza Mróz z tej samej szkoły. Komisja podkreśla wysoki poziom merytoryczny i bogaty warsztat poetycko – literacki zgłoszonych prac co dobrze świadczy o pracy grona nauczycielskiego i innych osób zaangażowanych w wychowanie młodzieży szkolnej. Oprawę muzyczną imprezy zapewniły uczniowie z  Centrum Kształcenia „Nauka” pod „okiem” p. Marleny Neldner.

Czwartkowa impreza wieńczyła cały cykl spotkań, z których pierwsze odbyło się już we wrześniu. Wiersze o warzywach i wszystkim co można spotkać na targowisku pilskim były zapowiedzią tego co miało nastąpić. A działo się dużo. Była poezja śpiewana, były recytacje, były inscenizacje, były nawet prezenty w postaci wierszy wręczanych klientom targowisk przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1. W ramach „Ocalić od zapomnienia” przypominaliśmy twórczość Ernesta Brylla, Leszka Długosza, Tadeusza Wyrwy – Krzyżańskiego oraz  Agnieszki Bartol  zarówno w formie recytacji jak i śpiewanej. Utwory zaprezentowały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 pod opieką pedagag p. Wiesławy Tobolskiej oraz  młodzież z Centrum Kształcenia „Nauka” pod opieką pedagog p. Marleny Neldner.

Tegoroczne spotkania to już ósma edycja poezji na targowiskach i jej realizacja byłaby niemożliwa bez zaangażowania i dobrej woli wielu osób, którym bardzo dziękujemy. Dziękujemy uczniom szkół podstawowych i Centrum Kształcenia „Nauka”, dziękujemy kadrze nauczycielskiej za opiekę merytoryczną i czas poświęcony młodzieży.
Pozdrawiając „Poetycko, jesiennie, pięknie …” zapraszamy za rok.

Przygotował: Janusz Graszka – Tarpil Sp. z o.o.

?